Tradycyjne pieluchy dla dzieci, pieluszki z bawełny
Tradycyjne pieluszki dla dzieci, czyli dobrze znane pokoleniu naszych mam i babć pieluszki tetrowe wracają do łask. Dlaczego?
W dobie powrotu do natury unikaniu chemii, szczególnie w pielęgnacji noworodków, niemowląt i małych dzieci, wszechobecnych alergii i wzrostu świadomości ekologicznej to po prostu wymarzony produkt.
Nie tylko do higieny
Tetra wraz z pojawieniem się wygodniejszych pieluch jednorazowych, nie zniknęła zupełnie z wyprawek przygotowywanych przez troskliwych rodziców dla noworodków. Nawet jeśli mama i tata zdecydowali o używaniu pieluszek wielorazowych, w wyprawce niemowlęcia nie mogło zabraknąć, chociaż kilkunastu sztuk pieluch tetrowych. Pieluszki z bawełny są bowiem miękkie, cieniutkie i doskonale nadają się do innych celów niż zachowanie higieny. Można nimi nakryć niewolę w upalne dni, zabezpieczyć ubranie rodzica przy "odbijaniu" po posiłku dziecka, wycierać delikatną buźkę niemowlaka, czy używać ich jako delikatnego ręcznika po kąpieli. Kolorowe pieluchy z tetry, z wesołymi nadrukami są też uroczym elementem wyposażenia dziecięcego łóżeczka czy wózka. Zabrudzone trwale, zniszczone pieluchy mogą być nadal wykorzystywane jako jedne z wydajniejszych ściereczek podczas porządków domowych.
Tetra na co dzień? Oczywiście, że tak!
Wiele w ostatnich latach piszę się i mówi o szkodliwości pieluch wielorazowych na wielu poziomach. Po pierwsze mogą być szkodliwe dla dziecka, pełne chemii powodują często uczulenia, podrażnienia i częstsze odparzenia. Fatalnie wpływają na środowisko naturalne, co na szczęście zaczyna być coraz bardziej istotne dla wielu świadomych rodziców (jedna pielucha rozkłada się od 300 do 500 lat, a zmieniając je prawidłowo-kilkanaście razy dziennie, naprawdę produkujemy ich tony). Ekomamy nie muszą zupełnie z nich rezygnować, ponieważ na rynku dostępne są biodegradowalne jednorazówki. Niestety są one znacznie droższe od klasycznych odpowiedników. Niska cena pieluch tetrowych to jedna z ich największych zalet (szacuje się, że nawet licząc z prądem, wodą, proszkiem do prania i zużyciem materiały, że jest to koszt o połowę niższy, niż koszty pieluch wielorazowych).